Πωλητής Λιανικής/Retail (Περιγραφή θέσης εργασίας/Job description)

retail

Περιγραφή

Η εταιρεία μας, που δραστηριοποιείται στον χώρο των πωλήσεων του λιανικού εμπορίου, επιθυμεί να εντάξει στο δυναμικό της έναν/μία πωλητή/τρια με εμπειρία, για τη στελέχωση της ομάδας των πωλήσεων. Ο/η πωλητής/τρια που θα προσληφθεί θα είναι υπεύθυνος/η για την ανάπτυξη των πωλήσεων και την αύξηση της κερδοφορίας του καταστήματος.

Αρμοδιότητες

Οι αρμοδιότητες που θα έχει ο/η πωλητής/τρια είναι:

  • Η προώθηση των πωλήσεων των προϊόντων της εταιρείας
  • Η εξυπηρέτηση των πελατών εντός του καταστήματος
  • Η δημιουργία φιλικού κλίματος και καλών σχέσεων μεταξύ των πελατών και του ιδίου έτσι ώστε να δημιουργείται στους πελάτες η αίσθηση του «δικού» τους ανθρώπου στο κατάστημα
  • Η άνεση στη δημιουργία προσφορών και παραγγελιών
  • Η τακτοποίηση και η διατήρηση μιας καλής εικόνας μέσα στο κατάστημα
  • Η τακτική παρακολούθηση για τυχόν ελλείψεις στα προϊόντα

Απαιτήσεις

Ο/η πωλητής/τρια που θα στελεχώσει το τμήμα της εταιρείας μας θα πρέπει να διαθέτει:

  • Εργασιακή εμπειρία στις πωλήσεις και δη στον χώρο της λιανικής
  • Ικανότητα να είναι φιλικός και εστιασμένος στην εξυπηρέτηση των πελατών
  • Επικοινωνιακές καθώς και διαπραγματευτικές δεξιότητες που χρειάζονται έτσι ώστε να πείθει τους δυνητικούς πελάτες στην ολοκλήρωση της αγοράς τους
  • Την αλληλεπίδραση που χρειάζεται με τους ανωτέρους του στο κατάστημα
  • Παρατηρητικότητα και ευελιξία
  • Αναπτυγμένη την αίσθηση της αντίληψης
  • Απολυτήριο λυκείου, καλή γνώση αγγλικών, πολύ καλή γνώση χειρισμού υπολογιστών και των εφαρμογών του MS Office
  • Τυχόν γνώσεις Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης καθώς και μεταπτυχιακών τίτλων θα θεωρηθούν πρόσθετα προσόντα

Παροχές

Η εταιρεία μας παρέχει:

  • Ικανοποιητικές αποδοχές ανάλογες προσόντων και εμπειρίας
  • Πλήρη ασφάλιση
  • Ένα άνετο και σύγχρονο εργασιακό περιβάλλον
  • Ευκαιρίες εξέλιξης
  • Συνεχόμενη εκπαίδευση
  • Ιδιωτική ασφάλιση

Image courtesy of Clay Banks